Efter natten i stugan högt uppe i bergen så packar vi in oss i bilen igen för att åka mot San Francisco. Vägen ner slingrar sig härligt längs med bergen utan några tvära hörn och till slut når vi Fresno där vi tänker oss en schysst fika på något trevligt kafé.
Vi snor wi-fi på McDonalds
Fresno visar sig ha en tämligen sömnig stadskärna och efter den enkla frukosten i bergen börjar det kurra i magen. Till slut hittar vi ett Denny´s där vi stannar för några välförtjänta pannkakor i klassiskt manér.
Denny har ingen bra hotspot och eftersom vi inte laddat ner kartorna när vi var i stugan smyger vi efter frukosten upp till det närliggande McDonald's och "lånar" lite wi-fi. Känns lite smålsnålt, vi kunde köpt en kaffe, men de skulle bara veta hur mycket pengar vi lagt på
filip.mansson
14 chapters
16 Apr 2020
July 13, 2016
|
Hilton Union Square, San Francisco
Efter natten i stugan högt uppe i bergen så packar vi in oss i bilen igen för att åka mot San Francisco. Vägen ner slingrar sig härligt längs med bergen utan några tvära hörn och till slut når vi Fresno där vi tänker oss en schysst fika på något trevligt kafé.
Vi snor wi-fi på McDonalds
Fresno visar sig ha en tämligen sömnig stadskärna och efter den enkla frukosten i bergen börjar det kurra i magen. Till slut hittar vi ett Denny´s där vi stannar för några välförtjänta pannkakor i klassiskt manér.
Denny har ingen bra hotspot och eftersom vi inte laddat ner kartorna när vi var i stugan smyger vi efter frukosten upp till det närliggande McDonald's och "lånar" lite wi-fi. Känns lite smålsnålt, vi kunde köpt en kaffe, men de skulle bara veta hur mycket pengar vi lagt på
McDonalds genom åren. Målet för denna resan är dock att lägga noll dollar på Mackedonken till förmån för andra kedjor som inte finns i Sverige. Fast bra wi-fi kan de få bjuda på :)
Bra vägar i USA - pyttsan, del 2
Efter Fresno håller vi oss på väg 99 norrut. Detta är en motorväg som kan jämföras med E20/E6 mot Göteborg, fast ibland med fler filer. Dock är det tämligen blandad kvalitet på vägarna. Gumpigt, håligt och de underhållande skyltarna om "Road work ahead" och "End road work" som utan någon tillstymmelse till att arbete pågår nog mer informerade om att det här är sjukt kass väg.
Welcome To San Francisco Premium Outlets
Knappt en timme öst om San Francisco ligger San Francisco Premium Outlets som varit lite av ett delmål i resan. Trots den ofördelaktiga dollarn så handlades det friskt (enligt Kadettens mått) och glada med nyinköpta kläder beger vi oss vidare.
Fler filer, Bay Bridge och nytt hotell
Det är något visst med att köra i en sex-filig motorväg där bilarna sveper in från vänster och höger. Efter en stund når vi målet och betalar glatt 5 dollar för att få lämna Oakland via klassiska Bay
Bridge in mot city. Vägen är full med bilar och vi är glada över att slippa sitta här varje dag. För oss är det mest en njutning att det inte går för snabbt.
Hotell nummer 4 blir Hilton vid Union Square. Vi parkerar på hotellets parkering och svimmar nästan när vi får höra avgiften $53 per dygn. Nåväl, vi är på plats och får fixa ny parkering imorgon.
Vi bor bra i ett schysst rum på ett mycket bra hotell nära shoppingen. Vi beger oss ut i myllret och kollar de närmaste kvarteren och käkar på en närbelägen krog: Café Mason. Lite skum doft på restaurangen gör att aptiten inte riktigt infinner sig och det känns inte särskilt prisvärt. Ebba och jag käkar en utbankad stek, Camilla en sallad och Maja en pasta utan kärlek. Betyg F: 5, E: 4, M: 2, C: 5
Söndagen 10 juli - shopping
Vi tar oss strax utanför hotellet och går runt i kvarteren med massor av affärer. Bland annat lockade Apple-butiken på Union Square. Coolt skjutparti som öppnar hela fasaden upp till taket minst 10 meter upp. Maja funderar på nytt mobilskal - frågan är bara vilken färg? Inget köp idag - får fundera mera.
Ebba hittar till Bath & Bodyworks som får en fullständig genomgång och världens längsta kvitto blir resultatet. Även jag hittade en raktvål som finns med på kvittot.
Vi gör en kort paus på rummet och samlar kraft innan vi åker ner mot Fisherman's Wharf. Ett riktigt turiststråk. Därifrån går vi upp till klassiska Lombard Street innan vi beger oss ner mot hamnen igen, via ett skönt torg som skapats av en chokladkung: Ghirardelli.
Vi delar på riktigt goda pizzor i hamnkvarteren och får uppleva amerikanska raggare och studsande bilar. Tanken är att ta San Franciscos klassiska spårvagn tillbaka till hotellet, men kön är superlång och vi tar MUNIs F-spår istället.
Betyget på pizzorna höll vi nästan på att glömma. Jag och Maja delade en med skinka/oliver och Camilla och Ebba en med ananas/svamp: F: 7, E: 7, M 6, C: 7
Måndag, Alcatraz & Cable Car
Måndag morgon och tidig uppstigning. Hemifrån bokade vi första turen ut till Alcatraz kl. 8.45. På båten käkar vi vår medhavda "frukost" bestående av frukt och energibars. Det funkar.
Väl ute på ön går vi raskt upp till rundvandringen med hörlurar och
låter oss vallas runt medan intressanta berättelser från fd fångvaktare och fångar spelas upp. Det är fängslande, spännande och mycket intressant.
Vi tar en egen liten tur på ön innan vi tar båten tillbaka till stan och en stående lunch från Subway och Chipotle. På vägen hann vi prova en "corndog", en majsmjölsinbakad korv av falukorvskvalitet på en pinne. Gemensamt omdömde på den: "vi har iallafall provat".
Stärkta av lunchen ställer vi oss i kön för att åka Cable Car. Var det värt att vänta i en timme? Definitivt! Det är något speciellt att hänga utanför ett fordon i stadsmiljö i backar som går brant upp och ner.
Kvällsmat - irrar utan mål
Vi chillade lite på rummet innan vi går ut för att vi har två mål. Jag vill gå på Levi's Original Store (check på den) och Maja har bestämt sig vilket färg på skal som blir en del av farmors födelsepresent. Väl framme på Apple-butiken är just den färgen slut! Expediten, som för övrigt hade varit i Sverige och dansat små grodorna på midsommar,
letade upp att rätt färg skulle finnas i Del Montés shopping center i Monterey. Dit vi ska imorgon. Tur!
Vi tar oss vidare mot Chinatown med vissa funderingar om att käka där. Känns mest som krimskrams-butiker. Kanske skulle vi kommit senare för att få bästa känslan. Vi beslutar oss för att hitta något annat.
Klättrar uppför Nob Hill, en av de branta kullarna, för att upptäcka att det är de fin-fina hotellen som finns här. Vidare ner mot Union Square igen och irrar runt bland olika alternativ. De flesta fancy och ruskigt dyra. När vi nästa gett upp hittar vi Tad's Steakhouse. Ett hak, men verkar som de skulle kunna servera oss något gott. Tjejerna och jag tar Tad's Original Steak - och vilken fantastisk köttbit. Mums! Camilla får in en riktigt bra Ceasars sallad. Betyg: F: 9, E: 8,5, M: 8,5, C:8
1.
De första tankarna om en resa
2.
Lika bra att börja boka
3.
Vi är på väg!
4.
Las Vegas
5.
Death Valley - hett värre
6.
Raka & krokiga vägar
7.
3 dagar i San Francisco
8.
Vi lämnar storstaden och söker oss söderut
9.
Monterey & Carmel
10.
Highway 1
11.
Sol & surfning i Santa Barbara
12.
Världen är upp och ner!
13.
Hollywood & Universal Studios
14.
The Big Apple
Create your own travel blog in one step
Share with friends and family to follow your journey
Easy set up, no technical knowledge needed and unlimited storage!